2.4. Strankovani pameti

Obr. 13 Strankovani pameti

Obr. 14 Transformace efektivni adresy na fyzickou

Priklad

V systemu IBM/370 je rozsah stranky 4 kB = 4096 B = 212 B => pro adresovani v ramci jedne stranky je treba 12 bitu adresy. Pro co nejjednodussi transformaci adres se delka stranky volijako mocnina 2. Cela efektivni adresa ma delku 24 b => system adresuje maximalne 4096 bloku pameti a cela pamet systemu muze byt max. 16777216 B = 16 MB. Kazda polozka v tabulce stranek (kazde cislo bloku) musi byt ulozeno ve dvou bytech - bity 0 - 11 obsahuji cislo stranky, bity 12 - 15 nejsou vyuzity.

Obr. 15 Cislo bloku

Obr. 16 Stranka, blok, tabulka stranek, registr tabulky stranek

Tabulky stranek

Obr. 17 Tabulky uzivane pri strankovani pameti

2.4.1. Vyhody

  1. Eliminuje fragmentaci a umoznuje zvysit pocet uloh, pro ktere lze vytvorit pametove prostory soucasne => lepsi vyuziti procesoru a operacni pameti.
  2. Eliminuje se rezije zhustovani, ktere je nezbytne pri dynamickem pridelovani sekci

2.4.2. Nevyhody

  1. Technicke prostredky pro transformaci stranek zvysuji obvykle cenu vypocetniho systemu a soucasne snizuji jeho rychlost.
  2. Uchovavani tabulek (zejm. PMTs) zabira cast operacni pameti. Soucasne se zvysuje rezie (cas procesoru) o dobu potrebnou k udrzovani techto tabulek.
  3. Fragmentace jako takova je eliminovana, vyskytuje se ale tzv. vnitrni fragmentace. 4kB_stranka, uloha vyzaduje 5 kB pameti => nutno pridelit 2 bloky => 3 kB zustanou nevyuzity. Prumerne pripada na kazdou ulohu nevyuzita asi polovina stranky. Problem zmirnuje zmenseni stranek, ktere ale zaroven zvysuje rezii spravy pameti. Pri tvrobe OS se strankovanim pameti je vhodne znat prumerny rozsah uloh.
  4. Nevyuzita zustava i pamet, ktera je sice volna, ale nestaci k pokryti pametovych naroku prisedsi ulohy. Jsou volne 2 stranky (8 kB) a uloha pozaduje 8200 b. Kvuli 8 b zustava nevyuzito 8 kB operacni pameti. Rozsah pameti nevyuzite z techto duvodu byvaa priblizne polovina adresoveho prostoru prumerne ulohy.
  5. Stejne jako v minulych technikach i tady mohou byt v pameti po celou dobu vypoctu zavedeny udaje, ktere se pouziji bud jen zridka nebo dokonce nikdy.
  6. Adresovy prostor je limitovan fyzickym rozsahem operacni pameti.

Zpet Obsah Vpred